Eladhatnák a banknak, majd visszabérelhetnék lakásukat a bajba jutott devizahitelesek – mondta el Gresa István, az OTP Bank vezérigazgató-helyettese. A hitelintézet csütörtökön tartott sajtótájékoztatóján arról beszélt, hogy a bank idén októberben egy saját ingatlanközvetítő cég elindítását tervezi, mely átmeneti segítséget nyújthatna a bajba jutott devizásoknak.
A vezérigazgató-helyettes elmondta: A bankcsoporton belül létrejövő ingatlanforgalmazó cég várhatóan úgy működik majd, hogy piaci áron megveszi az ingatlant a bajba jutott adóstól, az ügyfélnek pedig bérleti joga lesz rá, de előre megállapodhatnak abban is, hogy visszavásárlási lehetőséget kap az ügyfél az ingatlanra.
Aki időt nyer, életet nyer…
Ezzel a lépéssel némi időhöz juthatnak ugyan az adósok, de a valódi problémát nem oldja meg: Ha a bank megvásárolja az adós ingatlanát, az ügyfél egy nagyobb összeghez jut, amiből fizeti a további törlesztést, (ugyan rögzített árfolyamon) valamint a lakásának bérleti díját. Akik eddig fizetésképtelenek voltak, azok is csak addig tudnak majd fizetni, ameddig a lakásukért kapott piaci árból futja. De így legalább időt nyernek a kilakoltatásig. Aki időt nyer, az pedig életet nyer.
Nem csak a svájci frank az oka
Gresa István szerint egy ilyen cégre azért is szükség lesz, mert az ingatlantulajdonosok mostani gondjainak csak egyik oka a svájci frank szárnyalása, de ebben közrejátszhat az ügyfél esetleges tartós munkanélkülisége, és természetesen az ország általános gazdasági helyzete. Felvetette azt is, hogy az OTP ezen új cége az ingatlantulajdonossal az adott ingatlan közös értékesítésén is gondolkodhat, ráadásul ez a társaság olyan ingatlanok eladást is intézheti, amelyekre nem lakáscélú jelzálogkölcsönt vettek fel, hanem adott esetben fogyasztási hitel fedezetéül szolgált, mivel például a hitelfelvevő másik ingatlanban lakik.
Senki nem kerülhet az utcára
"Senki sem veszítheti el a lakását, csak az, aki nem kíván együttműködni a bankkal a probléma megoldása érdekében" - hangsúlyozta az OTP vezérigazgató-helyettese.
A banknak nem célja a lakások elárverezése, olyan megállapodásra törekszenek az OTP-nél, amelynek keretében a bank is vállalja a terhek egy részét. Akik viszont nem működnek együtt, azokkal a bank nem tud mit kezdeni, marad a bírósági végrehajtás" - fűzte hozzá Gresa István.
Forrás: MTI