A legtöbb álláskereső nem hirdetés alapján talál munkát – mondta Baráth András, önéletrajz szakértő hétfőn a Civil Rádió Reggeli Merítés című műsorában. A szakértő szerint az internet térhódításával teljesen megváltoztak az álláskeresés szabályai, ennek ellenére sokan mára elavult technikákkal próbálnak kitűnni az akár több száz jelentkező közül.
A KSH adatai szerint ma Magyarországon a munkaképesek körében tíz százalék körüli a munkanélküliek aránya. Ez azonban nem kizárólag a munkáltatók hibája: Baráth András, önéletrajz szakértő szerint cégenként akár öt állás is betöltetlenül marad. Ez annak köszönhető, hogy a kis- és középvállalkozásoknak nem feltétlenül van infrastruktúrájuk egy álláshirdetés feladásához, és annak későbbi kiértékeléséhez. Sokan az ismerősök köréből próbálják feltölteni a megüresedett helyeket – mondja a szakértő. De hogyan kerülhetünk be mégis a pakliba?
Negyven év fölött nincs esélyünk a multiknál
Baráth András szerint kijelenthetjük, hogy Magyarországon erőteljesebb a diszkrimináció az idősebbekkel, a kismamákkal és a gyermekesekkel szemben. A szakértő szerint fontos, hogy reálisan lássuk lehetőségeinket: tapasztalatok szerint kis- és középvállalkozások szívesebben alkalmaznak negyven fölöttieket, mint a multinacionális cégek, akik elsősorban pályakezdőkből nevelik ki saját vezetőiket.
Nem a hirdetések közt találunk munkát. Akkor hol?
A szakértő kitért arra is, hogy hazánkban a rejtett állások aránya hetven-nyolcvan százalék körül van. Azt javasolja, készítsünk listát, mely vállalatnál dolgoznánk szívesen, keressünk fel magunk különböző cégeket, így nagyobb esélyünk van, hogy munkát találjunk.
A jól megírt önéletrajz a kulcs
Gyakran hallani olyasmit, hogy az általunk elküldött önéletrajz olvasás nélkül a kukában landol. Baráth András szerint egy jól megírt önéletrajz és a hozzá tartozó kísérőlevél jelentősen megnövelheti a keresgélők esélyét a személyes találkozóra. A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint másfélszer több állást töltenek be közvetlen úton, mint hirdetések alapján.
Vissza a gyökerekhez…
Ha egy céghez hirtelen beállítunk, az ronthatja az esélyeinket – mondja Baráth András. Hatékonyabb, ha hagyományosan, postai úton küldjük el önéletrajzunkat. Ez azért preferálandó az e-mail-lel szemben, mert egy átlagos vezető naponta akár hatvan elektronikus levelet is kap, ezzel szemben a postai küldemények száma jelentősen lecsökkent - hetente öt levélre becsülte a szakértő - így nagyobb figyelmet kapunk a vezetés részéről.
A szakértő elmondta: meg kell tanulnunk kiemelni az erősségeinket. Hozzátette: a gyermekesek rendkívül nehéz helyzetben vannak, de ők megemlíthetik az ezzel járó jó időbeosztást – említi példaként Baráth András.